11
Jun

Specifickou roli při chrápání hraje také poloha ve spánku.

Specifickou roli při chrápání hraje také poloha ve spánku.

Protože lidé chrápou z různých důvodů, je důležité porozumět příčinám, které za tím stojí. Hlubší a klidnější spánek lze dosáhnout pouze tehdy, pokud nejprve zvážíte faktory, které jej způsobují.

Stáří

Jak člověk dosáhne středního věku a dále, hrdlo se zužuje a svalový tonus v krku se snižuje. Chrápání mohou zabránit změny životního stylu, čerstvé rutiny před spaním a cvičení v krku.

Obezita/nadváha

Dalším důvodem pro chrápání je problém tukové tkáně a nedostatku svalového tonusu. Pokud nemáte nadváhu, nošení nadměrné hmotnosti kolem krku nebo krku může způsobit chrápání. Hubnutí a cvičení jsou prostředky, jak skoncovat s chrápáním způsobeným tímto faktorem.

Stavba nosního průchodu

Navíc způsob, jakým je strukturován nosní průchod, může připravit cestu pro chrápání. Muži například častěji chrápou a mají užší dýchací cesty než ženy, což je možný důvod tohoto rozdílu mezi pohlavími. Rozštěp patra, užší hrdlo, adenoidy a další fyzické atributy, které vedou k chrápání, jsou genetické. I když neexistuje žádná kontrola nad postavou nebo pohlavím, chrápání lze ovládat správnými cvičeními, rutinami a změnami životního stylu.

Problémy nosu a dutin

Ucpání dýchacích cest nebo ucpaný nos mohou způsobit problém s vdechováním a vést k podtlaku v krku. To vytváří zvuky chrápání.

Stimulanty a léky

Pití alkoholu, kouření a užívání některých léků, jako jsou trankvilizéry, jako je Valium a Ativan, může zvýšit svalovou relaxaci a vést k nadměrnému chrápání.

Poloha při spaní

Specifickou roli při chrápání hraje také poloha ve spánku. Spánek na zádech způsobí, že se záda krku uvolní a zablokují dýchací cesty.

Úroveň fitness

Pokud je člověk obézní a není ve formě, může to vést ke skutečnému problému chrápání. Přejídání nebo nedostatek pohybu může způsobit nárůst tukových zásob kolem krku. Tento extra a další tuk způsobuje, že dýchací cesty jsou normální a ovlivňuje normální dýchání vytvořením překážky v orofaryngu v době spánku. Chrápání může být také ještě obtížnější. Muži kladou větší váhu na krk než ženy. Tukové tkáně vytvářejí další tlak na dýchací cesty a vytvářejí blokádu. To je důvod, proč může být převrácení prospěšné. Cvičení, hubnutí, léčba obezity mohou být přijaty k ukončení tohoto problému a přispět k celkovému dobrému zdraví. Chrápání a nadměrná váha mají dopad i na děti. Chrápání a spánková apnoe – porucha dýchání – byla podstatně vyšší u dětí, které čelily obezitě.

Menopauza

Příznaky menopauzy způsobují problém, když ženy stárnou. Svalový tonus se snižuje a způsobuje přibírání na váze. Ženy dosáhly věku 70 let a pravděpodobně budou chrápat jako muži podobného věku. Zůstat fit a zdravý je nejlepší cesta ven.

Obecný věk

Jak člověk dosáhne středního věku, hrdlo se zužuje a svalový tonus v krku klesá. Stárnutí je součástí života, ale můžete se rozhodnout pro rozdíly ve vzorcích chrápání a zcela eliminovat změny pomocí pozitivního životního stylu, doplňkových rutinních cvičení a cvičení v krku.

Nosní a sinusové problémy

Ucpané dýchací cesty nebo ucpané nosy mohou ztížit nádech a vytvořit podtlak v krku. To zhoršuje chrápání. Udržování čistého domu, bez prachu a zdravé stravy může eliminovat chrápání způsobené sinusovými a nosními problémy.

Alkohol, léky a kouření

Pití alkoholu, kouření a specifické léky mohou vyvolat svalovou relaxaci zhoršující chrápání. Kouření způsobuje velké problémy s dýcháním plic. Patří sem i e-cigarety.

Poloha ve spánku

Autor fotografie: Stanley Wood/ CC BY

Poloha ve spánku hraje zásadní roli při chrápání a syndromu obstrukční spánkové apnoe. Polohovací terapie pomocí polohovacího polštáře zajišťuje, že zvuky chrápání jsou omezeny. U většiny pacientů mohou jedinci s nadváhou nebo normální hmotností použít polštář k odvrácení obstrukce krku a použít speciální polštář k zastavení chrápání.

Astma

Spánková apnoe způsobuje chrápání a je častější u pacientů s astmatem. Tento stav je v poslední době na vzestupu. Mezi možné příčiny patří problémy s nervovým reflexem, nekonzistentní hypoxie, zánět a leptin. Mezi další problémy patří léky, obezita, kouření, onemocnění nosu a syndrom kyselého refluxu. Použití přírodních prostředků na astma může být také použito k zastavení chrápání u astmatiků, kteří chrápou.

Vyloučení obtížných příčin

Chrápání může vést ke spánkové apnoe, poruše, kdy je dýchání přerušováno a normální chrápání neovlivňuje kvalitu spánku tolik jako apnoe. Můžete tedy během dne trpět ospalostí a únavou. To může způsobit problémy s dýcháním související se spánkem. Můžete zaznamenat hlasité chrápání, dýchání, spánek v nesprávnou dobu a další.

Sledování vzorců chrápání může identifikovat důvody, proč chrápete, co mu dělá potíže a jak ho zastavit. Pro identifikaci důležitých vzorců je důležité vést spánkový deník, a pokud máte někoho, kdo vám poskytne zpětnou vazbu o kvalitě spánku, můžete snadno vytvořit precedenty pro lepší kvalitu spánku.

Chrápání se zavřenými ústy naznačuje, že příčinou problému může být váš jazyk. Chrápání v otevřených ústech souvisí s tkáněmi krku. Chrápání při odpočinku na zádech znamená, že spánkové návyky a úpravy životního stylu by mohly být lékem. Chrápání v různých polohách spánku vyžaduje komplexnější léčbu.

Strategie, jak se vyrovnat s chrápáním: Tipy, které vám pomohou

Existuje tolik zařízení a strategií proti chrápání a vedle toho se přidávají další. Najít správné řešení pro chrápání se může zdát obtížným úkolem. Mnoho zařízení není podpořeno výzkumem a musí být zavedeno mnoho technik, které chrápání zabrání. Každý lék není pro člověka správný. Konkrétně nalezení léku na chrápání vyžaduje hodně odhodlání, změny v životním stylu a vůli bojovat s neúspěchy.

#1 Změna polohy při spánku

Prvním a hlavním lékem je změna polohy při spánku. Zvednutí hlavy o 4 palce usnadňuje dýchání a povzbuzuje jazyk a čelist k pohybu vpřed. Zabraňte chrápání tím, že zabráníte krčení svalů krku.

# 2 Spánek na boku

Dalším dobrým nápadem je spát na boku místo na zádech. Zkuste zaklínit polštář, abyste zabránili otáčení těla ze strany. Spaní na boku se brzy stane zvykem a vyzkoušejte tento lék, abyste zjistili, zda vám funguje.

#3 Ústní zařízení proti chrápání

Tato zařízení pomáhají dýchacím cestám zůstat otevřené tím, že během spánku spojují jazyk a dolní čelist dopředu. Zubaře vytvořené přístroje mohou být nákladné, ale jsou k dispozici i levnější možnosti.

# 4 Průhledný nosní průchod

Pokud máte ucpaný nos, rozhodněte se před spaním pro výplach dutin fyziologickým roztokem. Pomocí síťového hrnce, nosních proužků nebo nosního dekongestantu vám pomůže při spánku snadno dýchat. Když máte alergii, dávejte si pozor na roztoče a srst domácích mazlíčků nebo se rozhodněte pro léky na alergii.

# 5 Zajistěte, aby vzduch v ložnici zůstal vlhký

Vzduch v ložnici zůstává vlhký. Suchý vzduch může vést k podráždění nosní a krční membrány a oteklé nosní tkáně lze řešit pomocí zvlhčovače.

#6 Změny životního stylu mohou zastavit chrápání

Ztráta hmotnosti může snížit tukové tkáně směrem k zadní části krku a snížit chrápání. Přestat kouřit je dalším faktorem, který musíte zvážit. Je to proto, že kouření dráždí membránu v nose a krku. který způsobuje chrápání a blokuje dýchací cesty. Když je možné přestat, přináší rychlou a okamžitou úlevu.

#7 Vyhněte se práškům na spaní, alkoholu a sedativům

Ty mohou uvolnit svaly v krku a narušit schopnost dýchání. Řešením může být promluva s lékařem o lécích na předpis. Léky podporují hlubší spánek a zabraňují chrápání.

#8 Hlídejte si svůj jídelníček

Je důležité jíst těsně před spaním. Výzkum ukazuje, že konzumace velkých jídel nebo konzumace potravin, jako je sójové mléko nebo mléčné výrobky, může zhoršit chrápání.

# 9 Provádějte cvičení

Autor fotografie: Habib M’henni + Uživatel:DMY/ CC BY

Cvičení snižuje chrápání, i když nevede ke ztrátě hmotnosti. Tónujte různé svaly v těle, jako jsou paže, břišní svaly a nohy, abyste získali lepší tělo a odolnost proti chrápání. Specifická cvičení mohou také posílit svaly v krku.

Výzkum ukazuje, že prostřednictvím vyslovování určitých samohlásek a stočení jazyka určitým způsobem zesílí svaly v horních cestách dýchacích a chrápání se zmenší. Opakujte samohlásky po dobu tří minut několikrát za den a posuňte jazyk dozadu pro cvičení hlasových cest. Dalším dobrým cvičením je zavřít ústa a sevřít rty. S otevřenými ústy dělá pohyb čelistí doprava a držení nějakou dobu a opakování na druhou stranu zázraky. Dobře funguje také pohled do zrcadla, abyste viděli, jak se uvula pohybuje nahoru a dolů.

#10 Rozhodněte se pro lékařské ošetření

Pokud bez úspěchu zkoušíte svépomocná řešení chrápání, existují léčebné postupy, které mohou také změnit. Byly učiněny nové pokroky v léčbě chrápání a zařízení se stávají pohodlnými a účinnými.

Poraďte se se svým lékařem a doporučte mu léčebné postupy pro léčbu chrápání. Některé z léčebných postupů, které mohou fungovat, jsou následující.

Kontinuální pozitivní tlak v dýchacích cestách

Aby bylo zajištěno, že dýchací cesty zůstanou během spánku otevřené, přístroj u lůžka vhání vzduch, který je stlačen do masky nasazené přes nos nebo obličej.

Laserem asistovaná uvulopalatoplastika

To zahrnuje použití laseru ke zkrácení uvuly. Toto je měkká tkáň visící na zadní straně krku. Je třeba provést malé řezy v měkkém patře na obou stranách. Jak probíhá hojení řezných ran, okolní tkáně ztuhnou, aby se zabránilo vibracím, které vyvolávají chrápání.

Palatinální implantáty

To zahrnuje Pillarův postup pro vkládání malých plastových implantátů do měkkého patra. To zabraňuje kolapsu měkkého patra a způsobuje méně chrápání.

Somnoplastika

To využívá nízkofrekvenční úrovně tepla k odstranění tkání uvuly a měkkého patra, které vibruje v době chrápání. Zákrok se provádí v lokální anestezii a trvá přibližně 30 minut.

Zubní zařízení na míru

Zubařské pomůcky na míru a nižší umístění čelisti pomáhá otevřít dýchací cesty, aby se v době odpočinku posunula dolní čelist nebo jazyk dopředu. Chirurgické postupy jako adenoidektomie, tonzilektomie UPPP a TAP zvětšují velikost dýchacích cest odstraněním tkání a nápravou problémů.

Různé typy zařízení

Zařízení proti chrápání mohou pomoci zabránit chrápání. Patří mezi ně nosní zařízení. Pokud chrápání vychází z nosu, využijte nosní dilatátory nebo nosní pásky. Nosní proužky jsou samolepicí pásky svým vzhledem specifické pro náplasti. Umístěte nosní proužek na vnější část nosu. Proužky odtahují nosní dírky a zabraňují jejich zužování během spánku. Nosní dilatátor je kovové nebo plastové zařízení, které vypadá jako kroužek v nose. Před spaním si ho umístěte do nosu a během spánku odtlačí nosní dírky.

Pokud chrápání vychází z úst, mohou fungovat vestibulární štíty nebo proužky na bradu. Podbradní proužky jsou umístěny pod bradou, což zabraňuje otevření úst při spánku. Druhé zařízení je jako štít na dásně, který blokuje proudění vzduchu a vejde se do úst. To vynucuje dýchání nosem, což zabraňuje otevření úst a chrápání.

Pokud je chrápání způsobeno vibracemi základny jazyka, je vhodné zařízení pro posun čelisti. Je určen pro tlačení čelistí a jazyka dopředu. Tím se zvedá prostor v zadní části hrdla a zužují se dýchací cesty, což způsobuje vibrace jazyka. MAD vydrží 18 měsíců před výměnou.

Chirurgická operace

K odstranění chrápání lze použít několik chirurgických technik. Chirurgie chrápání je poslední možností, přičemž všechny možnosti léčby byly vyzkoušeny a neúspěšně. UPPP (uvulopalatofaryngoplastika), UP (uvulopalatoplastika), implantáty patra a radiofrekvenční ablace měkkého patra jsou některé z dostupných chirurgických možností.

Přírodní léky na chrápání

#1 Mátový olej a Goldenseal

Pokud k chrápání dochází v důsledku překrvení hrudníku nebo ucpání nosu, mátový olej jej může znovu oživit. Úlevu od bolesti v krku a ucpání nosních cest lze použít k zastavení chrápání při problémech s překrvením. Goldenseal je další doplněk, který lze požívat ve formě kapslí, tekutiny nebo prášku. Bylinný čaj může také dobře fungovat na bylinky máty peprné a zlatobýlu.

#2 Pískavice řecké seno a máta klasnatá

Trávení je kritickou součástí spánkových vzorců a vede k chrápání. Pískavice řecké seno a máta klasnatá jsou bylinky, které dokážou odstranit chrápání při problémech s trávením. Tyto bylinky snižují množství kyselin a snižují pravděpodobnost chrápání během spánku. Pískavice také narušuje spánkovou apnoe a zlepšuje problémy s trávením, které vedou k chrápání.

#3 Potraviny bohaté na vitamín C

Sinusy mohou způsobit chrápání. Vitamin C podporuje zdravou imunitu a odstraňuje problémy s dutinami. Ananas papillor vedlejší účinky a papája také obsahují bromelain k odvrácení dutin.

#4 Eukalyptus

Autor fotografie: TimT775/ CC BY

Tato bylina funguje dobře při nachlazení hrudníku. Aplikace eukalyptového oleje může zabránit chrápání ve spánku. Vložením listů této byliny do inhalátoru a dýcháním páry můžete vyčistit dutiny ústní nebo nosní.

Závěr

Chrápání je skutečný problém a řešení tohoto problému může být obtížné, pokud neznáte příčinu. Analýza příčin chrápání může připravit cestu k účinné léčbě. Od zdravotních potíží až po obezitu existuje celá řada důvodů, proč problémy související se spánkem, jako je chrápání, budou přetrvávat. Řešení tohoto problému zahrnuje důkladné prozkoumání faktorů, které chrápání ovlivňují, a navržení léčebného plánu, který jim bude čelit. Takže se rozhodněte pro tyto metody a ošetřete své problémy s chrápáním snadno, abyste si zajistili dobrý noční spánek.

Jedním z největších trendů na trhu zdravotní a léčebné turistiky je hydroterapie tlustého střeva. Jak účinná je ale tato forma terapie a jak můžeme postupovat dále? Abychom se o hydroterapii tlustého střeva dozvěděli více, dali jsme dohromady běžné otázky a obavy, se kterými lidé podstupující tuto proceduru často přicházejí.

Dotazy ohledně Colon Hydroterapie

#1 Co obnáší hydroterapie tlustého střeva?

Hydroterapie tlustého střeva se označuje jako vysoké klystýry, výplachy tlustého střeva nebo tlusté střevo. Jde o účinnou a bezpečnou metodu odstranění toxických látek z tlustého střeva bez požití jakýchkoli léků. Metoda řízeného čištění tlustého střeva využívá mechanický proud teplé a čisté vody, která je regulována a filtrována a dále je vstřikována do tlustého střeva sterilizovanou tryskou přes konečník. V důsledku toho se lidské vylučování stává měkčím a volnějším, což vede k evakuaci prostřednictvím peristaltiky v přirozeném procesu. To se postupně opakuje, dokud se střevo nevyčistí.

#2 Jak funguje tlusté střevo?

Dvojtečka je jen jiný název tlustého střeva. Je to koncová část lidského GI traktu. Svalová trubice o délce téměř 5,5 až 6 stop, má průměr téměř 2,5 palce.